Ar būna tokių dienų, kai visur skubi ir nieko nespėji? Rodos, net savęs puoselėjimui skirti užsiėmimai, pavyzdžiui sportas ar tiesiog laikas sau, atliekami lyg "akis išdegus". Jin joga (yin yoga) gali būti puikus priešnuodis skubėjimo fenomenui. Pasaulyje, kuris, atrodo, vis greitėja, jin joga skirta sulėtinti tempą. Patyrinėkime jin jogą ir kodėl šis jogos stilius yra toks unikalus, raminantis ir transformuojantis.
Kas gi ta jin joga?
Užuot greitai pereinant iš vienos pozicijos į kitą, jin joga kviečia užsibūti kiekvienoje pozoje ilgesnį laiką - paprastai 3-5 minutes. Čia siekiame laikyti pozicijas "be pastangų", kuo mažiau aktyvuodami raumenis. Kūnui prilaikyti dažnai naudojami tokie atraminiai elementai kaip bolsteriai, pagalvės ir kaladėlės, kurie padeda atsipalaiduoti ir atrasti daugiau komforto pasirinktoje padėtyje. Jin tai jauki, lėtesnė jogos pusė, kai dėmesį skiriame kūno dalims, apie kurias paprastai negalvojame, pavyzdžiui, giluminiams jungiamiesiems audiniams, tokiems kaip sąnariai, raiščiai ir fascijos.
Trumpas žvilgsnis į jos šaknis
Jin joga turi įdomią istoriją, susijusią su kinų medicina ir senovės daoizmo principais. Rytų tradicijose, tokiose kaip kinų medicina, į sveikatą žiūrimą per prevencijos prizmę. Sveikata - tai dalykas, kuriuo reikia rūpintis šiandien tam, kad galėtume ja džiaugtis ilgus metus ateityje. Kinų medicina kūną suvokia kaip energetinių takų, vadinamų meridianais, tinklą, kuris palaiko mūsų fizinę ir emocinę gerovę. Jin jogos metu specialiai parinktos pozicijos stimuliuoja šiuos energijos kanalus taip užtikrinant efektyvią energijos tėkmę ir pašalinant jos stagnaciją.
Daoizmas taip pat padėjo suformuoti jin jogos filosofiją, pabrėždamas priešybių - jin ir jang - pusiausvyrą. Jin simbolizuoja ramią, vėsią ir pasyvią gyvenimo pusę, o yang - aktyvią, šiltą ir dinamišką. Daoizmo išmintis skatina mus priimti abi energijas savyje, o jin joga siūlo būdą tyrinėti ir gilinti ryšį su jin (ramybės) energija, kurios dažnai nepastebime savo įtemptame, jang energijos kupiname gyvenime.
Vakaruose dar XX a. septintajame dešimtmetyje jin jogos praktiką suformavo ir pradėjo populiarinti Paulas Grilley ir Sarah Powers. Čia praktikuojančiuosius patraukė jin jogos unikalumas. Giliai atpalaiduojanti ir meditacinė joga buvo visai kitokia nei energingi, į jėgą orientuoti jogos stiliai, prie kurių vakariečiai buvo įpratę. Jin joga suteikė galimybę sulėtinti tempą, užmegzti vidinį ryšį su savimi ir patirti gydomąją "tiesiog buvimo" galią.
Jin jogos tikslas
Jin jogos tikslas yra paprastas, bet tuo pačiu labai svarbus: padėti mums atsikratyti streso, paleisti giliai užslėptą įtampą ir atrasti ramybę viduje, kuri prireikus leistų mums įsižeminti. Fiziniame lygmenyje, jin joga skirta kūno jungiamiesiems audiniams. Psichiniu požiūriu ji skatina sąmoningą ir meditatyvumą, kai galime pailsėti nuo užduočių ir įsipareigojimų, ir tiesiog būti.
Ar tavo laikas ant sofos prilygsta jin jogai?
Ne visai! Nors ilsėjimasis ant sofos iš išorės gali būti panašus į atsipalaidavimą, kurį matome jin jogoje, jin joga yra tikslingesnė. Jin jogos metu siekiame sukelti kūnui švelnų, "gerąjį"stresą, atliekant konkrečias pozas, kurios skirtos giliau esantiems jungiamiesiams audiniams, tokiems kaip pavyzdžiui, fascijos ir raiščiai, paveikti. Bolsteriai ir pagalvėlės padeda pasijusti komfortiškiau, bet tai nėra visiškas atsipalaidavimas; tai sąmoninga praktika, kurios metu kiekvienoje pozoje ne tik kūnu, bet ir mintimis reikia išlikti dabartinėje akimirkoje, su savo kvėpavimu, rasti pusiausvyrą tarp pastangų įdėjimo bei lengvumo ir pasyvumo. Taigi, nors sofa kartais ir vilioja, ji neskatina to susikaupimo ir meditatyvumo, dėl kurio jin joga yra ypač veiksminga.
Ką apie jin jogą sako mokslas?
Jin joga - tai ne tik lankstumą gerinanti praktika, bet ir gilus darbas su kūno jungiamaisiais audiniais. Kelias minutes laikydami jin pozą, švelniai veikiame šiuos audinius, o tai skatina kolageno - pagrindinio baltymo, kuris stiprina ir palaiko jungiamųjų audinių tinklą - gamybą. Toks švelnus krūvis ir ilgai laikomos pozos padeda padidinti fascijų, kurios dėl neveiklumo ar pasikartojančių judesių laikui bėgant gali sustingti, elastingumą ir atsparumą.
Priešingai nei raumenims, kurie yra elastingi ir gerai reaguoja į greitesnius judesius, jungiamiesiems audiniams reikia ilgesnių ir tolygių tempimų, kurie užtikrintų jų plastiškumą. Kiekvieną pozą laikant sąmoningai ir pasiremiant pagalvėlėm ir kitom pagalbinėm priemonėm, jin joga sukuria kontroliuojamą „stresą“, kuris skatina kūną prisitaikyti. Tyrimai rodo, kad tai gali pagerinti sąnarių judrumą, palaikyti audinių hidrataciją ir net padėti atkurti nervų sistemos pusiausvyrą, skatinant organizmo parasimpatinę (poilsio ir virškinimo) reakciją, gerinant bendrą atsipalaidavimą ir atsistatymą.
Kuo jin joga skiriasi nuo kitų jogos stilių?
Jei teko bandyti kitus jogos stilius, tokius kaip vinjasa ar hatha, jin jogoje pastebėsi keletą esminių skirtumų:
Lėtumas ir pasyvumas: jin jogoje judame labai nedaug. Kiekviena poza yra tarsi maža meditacija, kurios metu įsitaisome ir tiesiog kvėpuojame.
Dėmesys giliesiems jungiamiesiems audiniams: skirtingai nuo dinamiškesnių praktikų, kurių dėmesys skirtas raumenims, jin joga skirta kūno jungiamiesiems audiniams ir sąnariams.
Mažiau jėgos, daugiau atsidavimo: jin nesiekia stiprinti raumenų ar gerinti jėgos. Tai - atsipalaidavimas, išlaisvinimas ir leidimas kūnui natūraliai plėstis.
Kodėl verta išbandyti jin jogą?
Jin joga padės, jei jaučiatės įsitempę, šiek tiek sustingę ar tiesiog trokštate kokybiškai praleisti laiką ir atkurti ryšį su savimi. Tai draugiška praktika, kviečianti atsitraukti nuo šurmulio, susitelkti į kvėpavimą ir pasimėgauti lėtais tempimo pratimais, kurie yra tarsi šiltas apkabinimas jūsų kūnui ir protui.
Kai gyvenimas tampa pernelyg intensyvus, jin joga primena, kad galime - ir turime - sulėtinti tempą ir pasinerti į save. Tai ne tik praktika, bet ir kvietimas į ramesnį, sąmoningesnį gyvenimą, kur grožis yra matomas kiekvienoje akimirkoje.
Prisijunki prie mūsų Holistica Wellness Club ir atrask, kaip kiekvieną antradienį ir ketvirtadienį 19:00 val. vykstantys „Tempimų su meditacija“ užsiėmimai gali tau padėti atkurti ryšį su savimi ir pasinerti į ramybės oazę.
Comments